Структура та органи управління



  Ліцей  є  об’єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області, управління яким здійснює Вінницька обласна Рада (далі – Орган управління майном).

 

     Структура ліцею формується та затверджується в порядку, встановленому чинним законодавством України.

    Структурні підрозділи ліцею діють відповідно до Статуту, Положення про військовий (військово-морський, військово-спортивний) ліцей, ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою», положень затверджених начальником ліцею.

       Ліцей має у своєму складі внутрішній структурний підрозділ – пансіон.

        Структура ліцею затверджується в порядку, встановленому законодавством.

До основних структурних підрозділів військового ліцею, які здійснюють підготовку ліцеїстів, належать методичні комісії з окремих навчальних предметів (або циклові методичні комісії), навчальні роти ліцеїстів та бібліотека

         Структура ліцею визначається штатним розписом, який затверджується структурним підрозділом Вінницької обласної державної адміністрації у сфері освіти, в порядку, визначеному законодавством, і складається з:

- командування, до складу якого входять: начальник ліцею та його заступники;

- управління, до складу якого входять: навчальна частина, відділення з виховної роботи, фінансово-економічне відділення, медична частина;

- основних підрозділів, до складу яких входять роти: предметно-методичні цикли, природничо-математичні дисципліни, суспільно-гуманітарні дисципліни, профільні дисципліни, методичне об’єднання класних керівників та вихователів;

- підрозділів забезпечення, до складу яких входять відділення матеріально-технічного забезпечення,  актова зала. У ліцеї працюють практичний психолог та соціальний педагог.

       Освітній процес у ліцеї здійснюється відповідно до освітньої програми розробленої на основі державних стандартів повної загальної середньої освіти та стандартів спеціалізованої освіти військового спрямування.

Освітні програми ліцею розробляються на основі типових освітніх програм. Під час складення освітньої програми враховується спрямованість підготовки ліцеїстів на подальшу службу в Збройних Силах, інших складових сектору безпеки і оборони.

Освітні програми ліцею схвалюються педагогічною радою ліцею та затверджуються його начальником (керівником).

    Індивідуалізація і диференціація навчання в ліцеї забезпечуються шляхом викладання навчальних предметів (інтегрованих курсів), інших освітніх компонентів, зокрема вибіркових, і рівнів їх складності.

З метою забезпечення належного рівня здобуття ліцеїстами загальної середньої та спеціалізованої освіти за військовим спрямуванням дозволяється здійснювати перерозподіл навчального часу між навчальними предметами (інтегрованими курсами), обов’язковими для вивчення, і вибірковими освітніми компонентами в межах, визначених нормативними документами.

Загальна середня та спеціалізована освіта за військовим спрямуванням ліцеїстів досягається шляхом впровадження профільного навчання, вивчення спеціальних курсів, факультативів тощо.

     Під час освітнього процесу в ліцеї проводяться також заняття військово-прикладного характеру, спортивні змагання, відвідування військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, музеїв, підприємств тощо. Час для проведення занять визначається режимом роботи ліцею, що затверджується наказом начальника ліцею.

     Зміст, обсяг і характер завдань для самостійної підготовки визначаються вчителем відповідно до педагогічних та санітарно-гігієнічних вимог, індивідуальних особливостей ліцеїстів з урахуванням вимог освітніх програм. Самостійна підготовка проводиться під керівництвом вихователя або командира взводу - офіцера-вихователя та складає не менше 2 годин. 

     Оцінювання навчальних досягнень ліцеїстів здійснюється відповідно до Критеріїв оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти, затверджених профільним Міністерством України. 

     Облік навчальних досягнень ліцеїстів протягом навчального року здійснюється у класних журналах. Результати навчальної діяльності за рік заносяться до особових справ .

     Результати оцінювання рівня навчальних досягнень доводяться до ліцеїстів вчителем. Ліцей забезпечує повідомлення батьків або осіб, які їх замінюють, про результати оцінювання рівня навчальних досягнень ліцеїстів.

 У разі незгоди ліцеїста, його батьків (осіб, які їх замінюють) з семестровою оцінкою рівня навчальних досягнень, ліцеїсту надається право коригування її, і складання контрольної роботи з відповідного предмету. Для цього за дозволом педагогічної ради та наказом начальника (керівника) ліцею створюється комісія. Висновки цієї комісії є остаточними.

    Переведення ліцеїстів до наступних класів, відрахування ліцеїстів з ліцею здійснюється у порядку, визначеному Міноборони.

    Ліцеїсти, які за підсумками семестрового або річного оцінювання мають початковий рівень навчальних досягнень (1,2,3 бали) хоча б з одного предмету, за рішенням педагогічної ради та відповідним наказом начальника ліцею відраховуються з ліцею і направляються на навчання до  закладів освіти за місцем проживання батьків або осіб, які їх замінюють, з повідомленням про це відповідного органу управління освітою відповідно до законодавства, незалежно від того, на якому курсі вони навчалися. 

      3а відмінні успіхи в навчанні ліцеїсти можуть нагороджуватися похвальним листом «За високі досягнення у навчанні», а випускники 11 класу - похвальною грамотою «За особливі досягнення у вивченні окремих предметів», медалями - золотою «За високі досягнення у навчанні» або срібною «За досягнення у навчанні».

За високі досягнення у освітньому  процесі наказом начальника (керівником) ліцею ліцеїстам присвоюється звання «старший ліцеїст». 

     Оцінювання відповідності результатів навчання ліцеїстів, які завершили здобуття базової середньої чи профільної середньої освіти, вимогам державних стандартів здійснюється шляхом державної підсумкової атестації. Зміст, форми і порядок проведення державної підсумкової атестації визначаються і затверджуються МОН 

     Після завершення навчання за освітньою програмою базової середньої чи профільної середньої освіти на підставі результатів річного оцінювання і державної підсумкової атестації ліцеїсти отримують відповідні документи про освіту. А після завершення навчання за освітньою програмою профільної середньої освіти ліцеїсти отримують також нагрудний знак, зразок якого затверджує засновник ліцею.

      Ліцеїсти, які здобули повну загальну середню освіту, відповідно до їх заяв направляються до вищих військових навчальних закладів, закладів фахової передвищої військової освіти, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти. Випускники ліцею можуть прибувати до зазначених закладів освіти у формі одягу ліцеїстів.

    До учасників освітнього процесу ліцею належить особовий склад ліцею та батьки ліцеїстів або їх інші законні представники. Особовий склад ліцею поділяється на постійний і змінний.

До постійного складу військового ліцею належать військовослужбовці та працівники, які входять до підрозділів управління, основних структурних підрозділів, підрозділів забезпечення, а також педагогічні працівники.

До постійного складу  ліцею із посиленою військово-фізичною підготовкою належать військовослужбовці та працівники, які входять до керівного складу, методичні комісії з окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів), навчальні роти ліцеїстів та бібліотека, підрозділи забезпечення, а також педагогічні працівники.

Комплектування посад постійного складу ліцею здійснюється в установленому законодавством порядку.

Чисельність змінного складу ліцею визначається ліцензованим обсягом.

       Військовослужбовці Збройних Сил, військовослужбовці та посадові особи інших складових сектору безпеки і оборони можуть відряджатися до військово-спортивного ліцею та ліцею із посиленою військово-фізичною підготовкою, що функціонують не у складі складових сектору безпеки і оборони, на відповідні посади за їх згодою із залишенням на військовій службі.

Забезпечення військовослужбовців та посадових осіб, призначених на штатні посади цих ліцеїв, здійснюється в установленому законодавством порядку.

      Залучення будь-яких інших осіб до участі в освітньому процесі (проведення навчальних занять, лекцій, тренінгів, семінарів, майстер-класів, конкурсів, оцінювання результатів навчання тощо) здійснюється за рішенням начальника (керівника) ліцею. Відповідальність за зміст таких заходів несе начальник (керівник).

       Прийняття цивільних осіб на посади педагогічних та інших працівників ліцею та звільнення з цих посад здійснюється наказами начальника (керівника) ліцею відповідно до вимог законодавства про працю.

Педагогічні працівники ліцею приймаються на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» та законодавства про працю.

     Права та обов’язки педагогічних працівників ліцею передбачені законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або статутом ліцею.

     За досягнення високих результатів у навчальній, методичній, виховній роботі особи з числа педагогічних працівників можуть бути представлені до нагородження державними нагородами, для присудження державних премій, почесних звань і відзнак, нагородження медалями, знаками, преміями, грамотами та іншими видами заохочення.

     Посадові інструкції осіб з числа педагогічних працівників розробляються в установленому законодавством порядку і затверджуються  начальником (керівником) ліцею.

      Обсяг педагогічного навантаження, порядок його розподілу та перерозподілу визначається законодавством.

      Атестація педагогічних працівників ліцею здійснюється в установленому законодавством порядку.

      Командир навчальної роти - старший офіцер-вихователь безпосередньо підпорядковується начальнику ліцею і призначається на посаду з числа осіб офіцерського складу, які мають вищу освіту, досвід військової служби на посадах офіцерського складу вільно володіють державною мовою, фізичний і психічний стан яких дозволяє провадити професійну діяльність.

Посада командира навчальної роти - старшого офіцера-вихователя може бути заміщена згідно з вимогами законодавства цивільною особою, яка вільно володіє державною мовою, має вищу освіту  та стаж роботи не менше восьми років, фізичний і психічний стан якої дозволяє провадити професійну діяльність.

      Командир навчального взводу - вихователь безпосередньо підпорядковується командиру навчальної роти - старшому офіцеру-вихователю і призначається на посаду з числа громадян України, які мають вищу освіту, вільно володіють державною мовою, стан фізичного і психічного здоров’я яких не перешкоджає виконанню професійних обов’язків.

       Права та обов’язки командирів навчальних рот - старших офіцерів-вихователів та командирів навчальних взводів - вихователів визначаються  статутом ліцею.

      До постійного складу підрозділів забезпечення ліцею належать військовослужбовці та інші особи, які обіймають відповідні посади згідно із штатом (штатним розписом).

Посади в підрозділах забезпечення комплектуються військовослужбовцями та цивільними працівниками, які мають необхідну професійну підготовку, достатні практичні навички в роботі за фахом, досвід військової служби на посадах офіцерського складу.

Функціональні обов’язки (посадові інструкції) особового складу підрозділів забезпечення розробляються в установленому законодавством порядку і затверджуються начальником ліцею.

      До змінного складу ліцею належать ліцеїсти. Чисельність змінного складу ліцею визначається ліцензованим обсягом.

      Права та обов’язки ліцеїстів визначаються законодавством та статутом ліцею.

     Права та обов’язки батьків ліцеїстів та інших законних представників ліцеїстів як учасників освітнього процесу визначаються законодавством та статутом ліцею.

     Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти учасників АТО, діти учасників бойових дій користуються правами, визначеними чинним законодавством.

      Функції опікуна та піклувальника щодо дітей, зарахованих на повне державне забезпечення, покладаються на адміністрацію ліцею, згідно до чинного законодавства.

       Права й обов'язки інших працівників ліцею регулюються трудовим законодавством, Статутом, правилами внутрішнього розпорядку закладу та посадовою інструкцією, затвердженою  начальником (керівником) ліцею. 

       У період воєнного стану, надзвичайних ситуацій навчання здійснюється відповідно до чинного законодавства.